Darbs ārzemēs – patiesība un meli

Vairāk kā 100 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju šobrīd dzīvo un strādā ārpus valsts robežām. Lielākā daļa ir devusies ārpus valsts robežām pēdējās desmitgades laikā. Mājās palicēji viņus reizēm apskauž, citreiz nicina, bet vienaldzīgo ir gaužām maz. Diemžēl daļai no palicējiem var pienākt un pienāk brīdis, kad pašiem ir jādodas projām un tad automātiski tiek meklēts darbs ārzemēs. Kā to atrast un, kurš variants ir izdevīgāks par to turpinājumā.

Darbs ārzemēs caur pazīšanos

Līdzīgi kā Latvijā arī dodoties ārpus mūsu valsts robežām, iekārtošanās darbā ir vienkāršāka, ja darbu piedāvā paziņa vai kāds cits tuvs cilvēks. Dodoties strādāt caur pazīšanos ir garantēts, ka piedāvājums atbildīs rezultātam, pie nosacījuma, ka paziņa Jūs tīšuprāt nemaldina. Pieņemot, ka neesat saistīti ar krāpniekiem, darbs ārzemēs, kas iegūts šādā veidā nodrošinās – paredzamu algu, vieglākas iespējas atrast dzīvesvietu, palīdzību grūtā brīdī. Neapšaubāmi pats labākais variants ir, kad darbu piedāvā tuvs draugs vai radiniekies, jo šādā variantā krāpniecības riski ir minimāli. Darba apstākļi, nosacījumi, plusi un mīnusi ir zināmi jau iepriekš un ne par ko nav jāuztraucas.

Būtiskākais traucējis, meklējot darbu ārzemēs caur pazīšanos var būt likumdošanas nepārzināšana. Ja strādājat ārzemēs, ir svarīgi pārzināt savas tiesības, iespējas saņemt pabalstus, nodokļu atlaides un kompensācijas. Ārvalstu darba devējs nav ieinteresēts izpaust šādu informāciju, līdz ar to savas tiesības ir jāaizstāv pašam. Pilnīgi iespējams, ka arī paziņa vai draugs, kas strādā ārzemēs nepārzina likumdošanu tik labi, kā pats to paasniedz. Šī iemesla dēļ katram pašam ir pienākums interesēties par vietējām īpatnībām, darba apstākļiem, apdrošināšanu un citiem svarīgiem nosacījumiem.

Brīdī, kad darbs ir atrasts un vietējā vide iepazīta, vienmēr pastāv iespēja meklēt citu, savai kvalifikācijai vai vēlmēm atbilstošāku nodarbošanos. Tiesa, jārēķinās, ka pret imigrantiem attieksme visbiezāk ir noraidoša un aizspriedumaina. Kā tas ir, mēs paši redzam Latvijā, kur krievi dzīvo šeit 50 un vairāk gadus, bet daudzi latvieši viņus tāpat noliedz un nepieņem.

Darbs ārzemēs caur darbā iekārtošanās aģentūram

Katra darbā iekārtošanās aģentūra, kas piedāvā iekārtoties darbā ārzemēs prasa komisijas maksu par saviem pakalpojumiem. Oficiāli Latvijā šādus pakalpojumus drīkst sniegt tikai tie uzņēmumi, kas saņēmuši atbilstošu Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) licenci. Licence ir nepieciešama, lai kontrolētu un sodītu negodrpātīgus starpniekus. Aģentūra, kas oficiāli piedāvā darbā iekārtošanas starpniecības pakalpojumus ir ieinteresēta sniegt kvalitatīvu pakalpojumu. Ja klients tiek piekrāpts vai saņem neatbilstošu servisu, viņš var uzrakstīt sūdzību Patērētāju tiesību un aizsardzības centram. Ja sūdzība ir pamatota, uzņēmumam būs jāmaksā sodu vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro apmērā, kā arī pastāv iespēja zaudēt licenci. Sadarbojoties ar nelicencētiem uzņēmumiem ir lielāks risks nokļūt darba vietā, kas neatbilst aprakstam. Zemāks atalgojums un sliktāki darba apstākļi ir mazākais no iespējamiem ļaunumiem.

Tradicionāli, iekārtojoties darbā ārzemēs, caur aģentūru klientam ir jāmaksā komisijas maksa. Maksājums jāveic uzreiz vai pēc darba līguma parakstīšanas arvalstīs. Aģentūras piedāvājumus atrod vairākos veidos: a) lasa sludinājumus ārvalstu portālos, avīzēs, b) pa tišo sadarbojas ar darba devēju ārzemēs. Pēdējasi variants neapšaubāmi ir daudz labāks, jo sniedz lielākas garantijas, ka, aizbraucot uz jauno darba vietu, darbs vēl būs pieejams. Pirmais variants ir nedrošs un nevar garantēt, ka aizbraucot uz ārzemēm, darba vieta vispār būs pieejama vai kandidāts atbildīs prasībām.

Papildus jāņem vērā, ka daļa darbā iekārtošanas aģentūru Latvijā piedāvā noslēgt darba līgumus ar pašām aģentūrām. Rezultātā cilvēks oficiāli tiek pieņemts darbā Latvijā, strādā ārzemēs, bet algu saņem no Latvijas. Tas var radīt problēmas ar nodokļu nomaksu ārvalstīs un apgrūtinās iespēju saņemt sociālos pabalstus.

Darbs ārzemēs caur ārzemju darbā iekārtošanas aģentūrām

Ja vēlaties strādāt ārzemēs, piemēram, Anglijā, tad ziniet, ka mazkvalificētie strādnieki rūpnīcās un lauksaimniecībā tiek pieņemti gandrīz tikai caur aģentūrām. Uzņēmējiem ārvalstīs tas ir izdevīgi, jo nav jāmaksā pastāvīga alga, bet tikai par reāli nostrādātajām dienām, stundām. Darba ņēmējam tas, protams, nav izdevīgi, jo tiek saņemta mazāka alga un ir ļoti nelielas sociālās garantijas. Ja darba nav, algas nav. Vienlaikus, ja vajadzīgs darbs Anglijā, tad vieglākais veids kā to atrast ir pa tiešo doties uz vairākām aģentūrām un atstāt tur savu CV, aprunāties ar pārstāvjiem. Nereti šādās aģentūrās strādā tikai viens, divi cilvēki, kas paši ir arī īpašnieki. Darba līgums šādā variantā tiek slēgts ar pašu aģentūru un darbinieks darba devējam tiek iznomāts.

Labākais veids kā atrast darbu ārzemēs ir doties pie paša darba devēja – menedžera, īpašnieka un piedāvāt savus pakalpojumus. Vēl pastāv iespēja sākotnēji strādāt caur aģentūru un vēlāk noslēgt pastāvīgu darba līgumu, bet tas notiek salīdzinoši reti. Kvalificētiem darbiem pieteikšanās un darbā iekārtošanas procedūra ir tāda pat kā Latvijā.